Krajane.cz | Austrálie - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Dilema na téma Görlitz  (Přečteno 32119 krát)
kerimek



Karma: 1
Příspěvků: 2


« : Březen 09, 2010, 12:00:06 am »

Ahoj všem,

chtěl bych se podělit o své zkušenosti se získáním práce v Německu.

No musím konstatovat, že se mi to povedlo:-) Velmi rychle zhruba za 10 dní a bez komunikativní znalosti německého jazyka.

Ano to není vtip:-)

Takže ve zkratce....je mi 26 let, muž, Svobodný, bezdětný, vynikající počítačové znalosti, komunikativně Anglický jazyk, němčina základy a 6 let praxe v administrativě v Praze, v současné chvíli nezaměstnaný (hold Ekonomická krize).

Shodou okolností jsem místo v Německu ani primárně nehledal, ale zveřejnil jsem své CV na Holandských specializovaných stránkách a zhruba do dvou dnů mi na telefon volala headhuntingová agentura s nabídkou práce, nikoliv však v Holandsku ale v Německu, konkrétně v malém východoněmeckém městě na hranicích s Polskem Görlitz. Poté vše běželo jak na běžícím páse. První telefonní interwiev v Angličtině, druhé kolo byli specializované on-line testy počítačové gramotnosti na čas a test z Anglického jazyka. No a poté mě čekal pohovor face to face přímo u zaměstnavatele v městě Görlitz, který jsem absolvoval dnes. A poté zaznělo magické slovo YES.

Ale, .....pracoval bych v kanceláři jako operátor technické podpory pro českou klientelu v mezinárodní firmě kde je secondární jazyk Angličtina. Nástupní plat je přesně minimální mzda dána německými zákony + 300 Euro brutto premie po zapracování (zhruba 2 měsíce) a splnění pravidelných měsíčních reportů. Takže když jsem si spočítal, to co bych měl jisté ze startu každý měsíc, vychází mi zhruba 800 Euro netto, což je jen nepatrně víc, než to co jsem pobíral doma v Praze (náklady na východě Německa jsou totožné jako u nás). se zaměstnavatelem jsem se domluvil na jednom dni rozmyšlení a zítra do pravého poledne očekává mé definitivní stanovisko.

Nyní mám tyto možnosti: práci přijmout za těchto podmínek (doučit se německý jazyk), rok vydržet tuto mzdu a po prodloužení pracovního povolení na dobu neurčitou si hledat práci jinde v Německu (např. Berlin), což nebude vůbec snadné (o tom by mohli východní Němci vyprávět), práci odmítnout a poohlídnout se po jiné a zůstat v nejistotě doma v česku, a nebo práci přijmout a spokojit se z minimální mzdou (což pro Čecha znamená být na tom stejně jako u nás s průměrnou mzdou, čili přežívat, občas si něco dopřát...).

A jak byste se rozhodli vy?

P.S.: pokud Vás zaměstnavatel chce automaticky za Vás zařídí pracovní povolení a pomůže s hledáním ubytování (a také Vás dočasně ubytuje)

Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #1 : Březen 11, 2010, 08:08:14 pm »

Ahoj, těch 800 ti zbyde po odečtení nákladů na bydlení? Nebo to vse Ti to zbyde po zdanění? Protože pokud si odecteš náklady na bydlení a jídlo, tak to nebude nic moc. ale naučíš se jazyk, coz se Ti zpětně muže v CR hodit... ale moc výhodné mi to nepřijde.
Zaznamenáno
kerimek



Karma: 1
Příspěvků: 2


« Odpověď #2 : Březen 15, 2010, 02:09:45 pm »

Ahoj všem,

no tech cca 800 by byla moje cista mesicni vyplata, z toho bych musel hradit najem , transport, jidlo a dalsi vydaje. Kazdopadne odmitl sem to. Nyni mam dalsi nabidku za dvojnasobek, ktera je zatim na zacatku.

Nicmene tato skutecnost a kalkulace vsech nakladu me utvrdila v tom, ze pro Cecha je prace v cizine za minimalni misti mzdu nevyhodna, a vyplati se radeji zustat doma. Kazdopadne ja sem jiz rozhodnut z tohoto " ceskeho kaprikova a kocourkova" se odstehovat. Nastesti nabidek je vice, a prvni zkusenost me utvrdila v tom, ze pokud se hlasite na misto, ktere nemuze mistni zamestavatel obsadit mistnim pracovnikem, je vystaveni pracovniho povoleni automatickou zalezitosti a zpravidla ji za vas zaridi zamestnavatel. Prikladem jsou mista, na ktere se hlasim s vyuzitim Ceskeho jazyka (napr call centra).




Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #3 : Březen 15, 2010, 03:15:29 pm »

Myslím, že jsi udělal dobře. Pak napiš, kde teda skoncíš:) Já taky zaměstnavatele poprosila, zda mi to prac.povolení nemůžou zařídit oni, aby to bylo rychlejší a souhlasili. Já chci pracovat jako lékařka, prostě pokud někoho chtějí, tak se snaží. Aspoň mám o starost méně.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | NovyZeland.co.nz © 2024
Stránky krajanů o životě na Novém Zélandu. O životě, práci, srazech a akcích, zábavě, ubytování, studiu, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity na NZ.

Zahnarzt München