Krajane.cz | Austrálie - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Zaměstnavatel mi stále dluží mzdu.  (Přečteno 52283 krát)
Paula



Karma: 0
Příspěvků: 8



WWW
« : Prosinec 07, 2009, 09:25:59 am »

Zdravím všechny a prosím o radu.
V lednu a únoru jsem pracovala pro jednoho Turka,který má úklidovou firmu.Pracovala jsem ve Fitness.Část mzdy jsem dostala zaplacenou,600 € mi však stále dluží.Měli jsme mezi sebou ústní smlouvu.Chtěla jsem jej zažalovat na prac.soud,ale on mi vyhrožuje,že to pro mě vyzní jako práce načerno,protože u ústní smlouvy prý musí být svědci.To jsem nevěděla.Od dubna studuji na LMU a za práci načerno prý mohu být exmatrikulována.Pro mě jako studentku  není 600€  málo.Jezdila jsem do fitka dvakrát denně  přes půl Mnichova a s  prací jsem končila ve 3:00  ráno.

Máte-li s tím někdo zkušenosti,budu vděčná za každou radu.

Děkuju   Pavla
« Poslední změna: Prosinec 07, 2009, 07:08:47 pm od David » Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #1 : Prosinec 07, 2009, 12:49:07 pm »

Za praci na cerno muzes byt exmatrikulovana, samozrejme...ackoliv jsem o zadnych takovych pripadech neslysela (zrovna tak, ze jako student vseobedne muzes pracovat 20 hod./tyden behem Vorlesungszeit Škleb) Ale chapu tvoje trvzeni tak, ze v dobe "pracovniho pomeru" jsi jeste nestudovala, takze melas bezne pracovni povoleni (?), pak se muzes bez obav obratit o radu teoreticky na kazdy urad... Na druhou stranu nemas zadnou smlouvu s ruce, nemas ani svedky vasi ustni dohody o pracovnim pomeru. Mozna tomu typovi muzes trochu zavarit, ale sama podle me uz zadnych sest stovek neuvidis.
 
Zaznamenáno
Paula



Karma: 0
Příspěvků: 8



WWW
« Odpověď #2 : Prosinec 07, 2009, 05:29:47 pm »

Pracovní povolení mám,2 platby proběhly z jeho účtu na můj účet,taky mám kopii dokladu o vrácení klíče z fitka.Jestli mě však přihlásil jako zaměstnance,nevím.Žádné vyrozumění mi z úřadu  nepřišlo.Myslím si,že by měl sám obrovské problémy,kdyby se přišlo na to,že mě zaměstnaval načerno.Zajímá mě,jestli můžu mít i já problémy,například proto,že jsem to neohlásila dříve.

Díky za odpověd,Pavla
Zaznamenáno
Milano



Karma: 7
Příspěvků: 60



« Odpověď #3 : Prosinec 08, 2009, 02:06:38 am »

Ustni pracovni smlouva je stejne platna jako pisemna. Napr. http://www.arbeitsvertrag.de/rechtslexikon-arbeitsvertrag/glossar/muendlicher-arbeitsvertrag/index.html. Mela jsi pracovni povoleni nebo Lohnsteuerkarte v dobe, kdyz jsi pro neho pracovala? Nasel jsem neco na google, podivej se na tohle.. Mündlicher arbeitsvertrag. Snad to trochu pomuze.
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #4 : Prosinec 09, 2009, 11:52:46 am »

ustni dohoda je samozrejme platna, Milane, ale bez svedku spis neprokazatelna...
Paulo, prvni si uvaz, jestlis mela sama vsechny sve nalezitosti v poradku, a pak teprv delej dalsi kroky vuci svemu zamestnavateli. Pokud tu studujes a hodlas zustat, neni treba si to hned nejak zavarit. 600 euro sice neni malo, na nemecke pomery ale ani moc. Ber to tak, ze chybami se clovek uci... Úsměv
Zaznamenáno
Milano



Karma: 7
Příspěvků: 60



« Odpověď #5 : Prosinec 10, 2009, 01:06:35 am »

To bjetka: ....ale bez svedku spis neprokazatelna.
Samozrejme kdyz jsou svedci, prokazovani je jednodussi. Ja bych to zase tak cerne nevidel. Ona ma v ruce alespon ty vypisy z uctu kam ji posilal mzdu, a kopii dokladu o vraceni klicu.Takze on bude muset pripadne pred soudem dokazovat, proc ji tedy posilal penize, kdyz s ni nemel zadnou smlouvu. Ale i Paula bude muset dokazat, ze tam chodila do prace. To,ze u ustni smlouvy musi byt svedci tvrdi on, a podle mne z duvodu zastrasovani a nasi neznalosti.
Pozadej ho znovu slusne o zaplaceni, ale pisemne, a udelej si kopii, at mas stale nejaky doklad v ruce. Pokud nebude reagovat, napis mu znovu o trochu durazneji..posli mu to klidne (per Einschreiben), dej mu tim na vedomi, ze se jen tak nevzdas!
Ja nevim jak je to tady se zdravotnim pojistenim studentu, ja jsem musel zdravotni pojistovne osobne ohlasit, ze jsem zacal pracovat.
Zaznamenáno
Paula



Karma: 0
Příspěvků: 8



WWW
« Odpověď #6 : Prosinec 25, 2009, 09:59:39 pm »

Děkuji Vám za rady a odkazy,poslala jsem dle nich zaměstnavateli dopis a on mi proplatil z dlužné částky 600 € částku 450 €.Potěšilo mě to,ale zároveň si nemyslím,že bych se měla smířit s tím,že si nechá 150 € za práci kterou jsem odvedla a on za ni dostal proplaceno jednou tolik.Takže mu budu psát znovu a slušně i důrazně požádám o proplacení zbytku.Přeji Vám veselé zakončení roku 2009 a úspěšný start do roku nového...Pavla
« Poslední změna: Červenec 22, 2014, 02:50:46 pm od David » Zaznamenáno
Milano



Karma: 7
Příspěvků: 60



« Odpověď #7 : Únor 12, 2010, 02:31:40 am »

Ahoj, rad bych se dovedel, jak jsi pokrocila ve vymahani zbytku mzdy? 
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | NovyZeland.co.nz © 2024
Stránky krajanů o životě na Novém Zélandu. O životě, práci, srazech a akcích, zábavě, ubytování, studiu, kultuře. Užitečné články, diskuze, galerie, seznamka, inzerce práce a bydlení a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity na NZ.

Zahnarzt München